12 kroků k zero waste v roce 2019

Poslední den roku přímo vybízí k tomu, aby se člověk na chvíli zastavil a zapřemýšlel. Připomněl si, co všechno se v uplynulých měsících událo - co se mu povedlo a co naopak mohl udělat lépe. Ať už byl váš rok jakýkoliv, přinesl vám přesně to, co jste potřebovali, abyste se posunuli dál. My vám do nového roku přejeme vše nejlepší, hodně radosti a úspěchů. A taky, abyste nezapomínali, že svými činy ovlivňujete to, jak se tady bude žít našim dětem a vnoučatům. Snažit se žít ohleduplně a udržitelně je úžasným předsevzetím, se kterým bychom vám teď rádi pomohli. Podělíme se s vámi o 12 tipů, jak zakomponovat praktiky zero waste do svého každodenního života. Protože jich je dvanáct, můžete si je do života zařazovat postupně během celého roku.

 

 

1. VLASTNÍ taška NA NÁKUPY

 

Plátěná nebo síťovaná taška je asi úplný základ redukce zbytečných plastových a igelitových tašek. Navíc je, narozdíl od žlutočervené tašky Billa, univerzální. Primárně se hodí na nákupy, ale určitě ji využijete i jen tak místo batohu nebo kabelky. Praktické je mít jich vícero, abyste vždy měli nějakou po ruce. Takže jednu třeba v batohu, druhou v kabelce a další třeba v autě. Samozřejmě to neznamená, že máte ihned jít nakoupit deset různých plátěných tašek. Ale často o tom ani nevíte, a přitom máte doma nějaké reklamní, které také skvěle poslouží.

 

69

 

 

 

2. Znovupoužitelné pytlíky na potraviny

 

Sáčky na ovoce, zeleninu, pečivo a případně i další potraviny jsou neocenitelným pomocníkem, pokud si domů nechcete pokaždé z nákupu přinést novou várku zbytečných igelitových pytlíků. Primárně je dobré se zamyslet, kdy je opravdu nutné vůbec nějaký sáček použít. Například banány, květák nebo pár kusů jablek můžete vzít zcela bez obalu. Výhodou pak je, pokud vám potraviny zváží přímo u kasy. Přesto je vhodné mít po ruce nějaké sáčky, ať už jsou bavlněné, lněné nebo například ušité ze záclony. Ti šikovnější si je jistě dokáží vyrobit i sami!

 

66

 

 

3. Láhev na vodu

 

Bez znovupoužitelné láhve na vodu už si ani nedokážu představit život. Asi každý ví, že pít vodu z pet lahví není zdravotně nejvhodnější. Z plastových lahví se uvolňují chemické sloučeniny, které mohou narušovat hormonální rovnováhu. Jedovatou se pak voda stává, pokud necháte pet láhev delší dobu v teple na přímém slunci. Z ekologického hlediska je pak neustálé používání plastových láhvi velký problém. Pokud bychom za den spotřebovali dvě litrové láhve s vodou, za týden už jich máme 14 a za měsíc 56... Prvotní investice do znovupoužitelné láhve se může zdát vyšší, ale brzy se vám peníze vrátí. Kohoutková voda je mnohem levnější než voda balená, takže zhruba za měsíc už se vám nákup vyplatí. Osobně se mi osvědčila láhev Equa, která jde lehce umýt a voda z ní stále chutná skvěle. Vybrat si můžete z tritanové nebo skleněné zde.

 

75

 

 

4. Znovupoužitelný kelímek na kávu

 

Na světě se vypije přibližně 200 miliard šálků kávy denně a Češi se umístili na 34.příčce největších milovníků kávy. Ať už si kávu rádi připravujete doma, nebo raději navštěvujte kavárny, mít u sebe znovupoužitelný kelímek je určitě dobrý nápad. Když vás bude tlačit čas, nebo si budete chtít nápoj vychutnat během procházky, vždy je lepší použít kelímek, který hned poté nevyhodíte. Můžete si vybrat z různých druhů a designů, ale nám se moc líbí termohrnky rCUP. Nejen vzhledově, ale především tím, že jsou vyrobeny z už použitých papírových kelímků. Tomu říkáme zero waste!

 

74

 

 

5. Bambusová/nerezová brčka

 

Snad každý v poslední době zaznamenal informace o omezování plastových brček a o jejich ekologických alternativách. Asi je zbytečné připomínat, jaká pozitiva bude mít, pokud vyměníme jednorázové produkty těmi trvalejšími. Ať už se sáhnete po brčkách z bambusu nebo nerezu, chybu neuděláte.

 

70

 

 

6. Bambusový zubní kartáček

 

Na bambusový kartáček nedám dopustit, i když uznávám, že není lehké najít takový, který člověku vyhovuje. Určitě je ale na místě připomenout, že za svůj život vyhodíme téměř tisícovku plastových kartáčků na skládku. Alternativou jsou zcela rozložitelné kartáčky z bambusu, které nakonec stačí vyhodit na kompost, kde se zcela rozloží. Jejich použití by trochu ztrácelo smysl, kdybychom je vyhazovali do směsného odpadu. Po vyzkoušení velkého množství různých kartáčků můžu říci, že jsem spokojená s tím od značky Ecoheart. Kartáček vypadá hezky, dobře se drží a má tak akorát jemné štětinky, které se netřepí.

 

72

 

 

7. Nakupování oblečení z druhé ruky

 

Nakupování oblečení z druhé ruky není jen otázkou zero waste, kdy dáváte druhý život již použitým věcem. Zároveň je to otázka etiky, kdy přemýšlíte nad pracovními podmínkami těch, kteří šijí oblečení do řetězců s tzv. fast fashion. V neposlední řadě jsou již nošené kousky oblečení do velké míry praním zbavené různých chemických látek a při jejich nošení nevzniká takové riziko ekzémů a jiných vyrážek. Na konec je tenhle styl nakupování nebo třeba swapu finančně mnohem méně náročný a člověk si alespoň vyčistí hlavu od neustálého marketingové tlaku známých oděvních značek.

 

 

8. Bezobalové nakupování

 

K tomuto bodu můžete přistoupit dle toho, jaké máte časové a třeba i finanční možnosti. Nezáleží na tom, zda ze začátku jednoduše omezíte nakupování potravin v plastových obalech, jednou za čas si nakoupíte pětikilová balení trvanlivých potravin, nebo rovnou začnete navštěvovat bezobalové obchody. Osobně upřednostňuji poslední jmenovanou možnost, kdy si nakoupím potraviny, kosmetiku i drogerii do vlastních obalů. Ale ne každý má ve svém okolí takový obchůdek. V takovém případě se můžete alespoň pokusit zjistit, zda v nějaké prodejně není možné odnést si například sušené plody na váhu ve vlastní krabičce. Další možnost je objednat si nákup přes internet z nějakého z bezobalových či alespoň ekologičtějších obchodů.

 

 

9. Domácí výroba

 

Pokud je pro vás předešlý bod z nějakého důvodu těžce realizovatelný, pořád máte možnost omezit odpad. A to jednoduše tak, že si potřebné věci vyrobíte. Suroviny na jejich výrobu pak můžete nakoupit buď jednou za čas bezobalově a nebo alespoň ve větším množství. S konkrétní výrobou sama příliš zkušeností nemám, ale na internetu můžete nalézt recepty například na výrobu tofu nebo tempehu. Z kosmetiky si můžete vytvořit vlastní balzám na rty nebo třeba mýdlo na ruce. Osobní zkušenost mám pouze s práškem do myčky, který vyrobíte jednoduše smícháním kuchyňské soli, prací sody a kyseliny citronové.

 

 

10. ZNOVUPOUŽITELNÉ HOLICÍ STROJKY

 

Znovupoužitelné holicí strojky jsou takový návrat do minulosti, který se nám ale moc líbí. Na první pohled vás může odradit často vyšší cena a i průběh prvních pár použití. Na druhou stranou se ale jedná o úžasného pomocníka, který je elegantní, bytelný a maximálně účinný. Zpočátku to bude chtít trochu trpělivosti, než se naučíte se strojkem pracovat, ale jen co si zvyknete, nebudete se chtít k běžným žiletkám vrátit. Můžete si vybrat z různých designových i funkčních typů. My jsme si doma oblíbili například tento od značky Parker.

 

 76

 

 

11. Pratelné odličovací tampónky

 

Pratelné odličovací tampónky jsou úžasnou alternativou k těm běžně používaným. Narozdíl od nich tyto ale po použití nevyhazujete a můžete je tak používat mnohonásobně delší dobu. Vyrábí se nejčastěji z bavlny nebo bambusových vláken a mohou být šité nebo háčkované. Osobně mám radši jednoduché bílé bavlněné, které jsou příjemně měkké a po namočení stačí pár kapek odličovacího oleje. Přibližně jednou týdně použité tampónky vyperete v pračce (nejlépe s použitím přírodního pracího přípravku) a vždy je raději dejte do k tomu určenému sáčku, který zajistí, že se vám v pračce tampónky neztratí. Po vyprání je stačí nechat uschnout a poté je můžete znovu používat. Pokud si jimi odličujete například řasenku, je dobré je ještě před samotným praním přemáchnout v ruce s pomocí (přírodního) mýdla.

 

 

12. Menstruační kalíšek

 

I poslední bod je zaměřený spíše na dívky, ale nemůžeme si ho odpustit, protože je to bezvadná pomůcka. Kalíšek má mnoho výhod, o kterých bychom mohli napsat samostatný článek. Ve zkratce - je zdravotně mnohem vhodnější než vložky a tampóny. Vložky často obsahují chemická aromata a barviva, která by rozhodně neměla přijít do styku s citlivou pokožkou. Tampóny jsou zase spojovány se syndromem toxického šoku, který může vést až ke smrti. Oproti tomu kalíšek je vyroben z nezávadného lékařského silikonu, na kterém se nemnoží bakterie. Jeho používání chce trochu cviku a trpělivost, ale ve výsledku o kalíšku vůbec nevíte a často ho stačí měnit po 12 hodinách. Samozřejmě je maximálně ekologický, jeho životnost je až 15 let. Na více informací se můžete podívat sem.

 

 

Zero waste pro někoho znamené naprosto nulovou produkci odpadu. My tento styl života vnímáme spíše jako snahu o jeho redukci, kdy se počítá každý malý krok směrem k udržitelnější budoucnosti. Budeme rádi, pokud nám dáte vědět, který z tipů byste chtěli zakomponovat do svého života i vy.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.