Cestování bez odpadu

Čas dovolených je tu a mnoho z nás začíná pociťovat nutkání popadnout kufry a vyrazit za dobrodružstvím. Ať už se chystáme na dovolenou autem nebo letadlem, k moři nebo do hor, s pěti cestovními taškami nebo jenom s batohem, jedno máme všichni společné. Každý z nás má zodpovědnost za to, jak ovlivňuje přírodu a svět kolem sebe. Během dovolených máme často tendenci hodit starosti za hlavu a prostě si užívat, nehledě na následky. V dnešní době je ale tolik možností jak snížit svůj dopad na přírodu, aniž bychom se museli citelně omezovat. Tak než vyrazíte na nádraží nebo na letiště, odložte ještě mapu a kompas a pojďte se inspirovat, jak se dá minimalizovat odpad během cestování.

 

 

1) BEZOBALOVÉ NAKUPOVÁNÍ

 

Základní věc, pro kterou byste si v zavazadle vždy měli vyhradit místo, je vlastní taška a sáčky na potraviny. Použitím vlastní tašky a sáčků místo těch igelitových v obchodech ušetříte obrovské množství zbytečného plastu. Navíc tašku využijete určitě i k jiným účelům, než jenom na nákupy potravin. Stejně tak sáčky jsou víceúčelové, ať už se jedná o síťovinové průhledné, nebo látkové neprůhledné. Můžete si do nich zabalit svačinu, nebo nějaké menší předměty, které nechcete, aby se vám ztratily.

 

17

 

 

2) VODA Z KOHOUTKU DO VLASTNÍ LÁHVE 

 

Mít vlastní láhev (například jednu ze široké nabídky láhví Equa), do které si během dne doplňujeme vodu z kohoutku, je pro mnoho lidí dnes už samozřejmost. Používáním znovuplnitelné láhve snižujeme obrovské množství zbytečného plastového odpadu, za rok se může jednat až o několik stovek ušetřených pet láhví. Proto bychom si vlastní láhev měli vzít s sebou i na cesty, ačkoliv celá záležitost může být značně komplikovaná.

  • Pokud cestujete letadlem, dejte si pozor, abyste přes letištní kontrolu přenášeli pouze prázdnou láhev! Jinak budete muset její obsah hned na místě vypít, nebo se s láhví rozloučit. Jen co projdete kontrolou, nic vám už nebrání v tom, abyste si vodu na toaletách nebo z pítka znovu naplnili.
  • Pokud se během poznávání krás města ocitnete na suchu, zkuste se kolem sebe porozhlédnout po pítku s pitnou vodou. Práce vám jednoznačně ulehčí nová aplikace, kterou jsme objevili poměrně nedávno a bohužel ještě sami neměli šanci vyzkoušet. Aplikace vám na mapě najde všechna pítka s pitnou vodou, kde si můžete bez starostí láhev doplnit. Stáhnout si ji můžete zde.
  • Může se stát, že navštívíte zemi, ve které se nedoporučuje pít vodu z kohoutku, ale vodu balenou. V tomto případě můžete zauvažovat, zda je vhodné a dostatečné pořídit si některý z filtrů na vodu, který by měl odstraňovat veškeré bakterie a škodliviny. Nebo zda je riziko tak vysoké, že v zájmu vlastního zdraví sáhnete po vodě z pet láhví.

 

18

 

 

3) KRÁSNÁ/Ý I NA CESTÁCH

 

Ať už vaše kosmetická taštička praská ve švech, anebo si vystačíte s jedním univerzálním mýdlem na všechno, máme pro vás pár cestovních zero waste rad.

  • Bezvadným řešením, pokud cestujete jenom s omezeným počtem zavazadel, je již zmíněné univerzální mýdlo. My nedáme dopustit na cestovní mýdlo od Friendly soap, které se osvědčilo jako sprchový gel, šampon, mýdlo na ruce i třeba na přeprání nejnutnějších věcí. A nezapomeňte si k němu pořídit nerezovou dózu!
  • Pozor při cestování letadlem. Přes letištní kontrolu projdete jenom s lahvičkami s odpovídajícím objemem, a to 100 mililitrů. Řešením je koupit si cestovní sadu lahviček přímo určených pro takovéto cestování. Ačkoliv jsou vyrobeny z plastu, používat je může stále dokola.
  • Další tipy pro bezodpadovou cestovní kosmetiku:

 

21

 

 

4) JÍDLO VŽDY PO RUCE

 

Hlad nás často přepadne zrovna ve chvíli, kdy nemáme moc možností jak ho zahnat. Během cestování navíc řešíme plno nezbytných věcí, často v časovém pressu, a proto nemáme sílu zatěžovat se ještě myšlenkami na to, kde koupit něco malého k snědku bez hromady plastu. Nejlepším řešením je v tomto případě poctivá příprava. Zkuste si před samotnou cestou vyčlenit nějaký čas na přípravu ať už většího jídla, které si zabalíte s sebou do krabičky, a nebo nějaké rychlé svačinky, která vám dodá potřebnou energii. Výbornou volbou jsou různé domácí tyčinky z datlí a ořechů, nakrájené ovoce, nebo ovesné sušenky. Případně se kolem sebe zkuste porozhlédnout v něčem co je balené v papíru nebo ve skle, jako je například jogurt. A nezapomeňte mít u sebe i něco, čím můžete nahradit plastový příbor. Nám se osvědčil bambusový spork - vidlička a lžička v jednom.

 

22

 

 

5) NĚCO PRO DÁMY - POHODLÍ NA CESTÁCH

 

Dovolenou si často plánujeme i dlouho dopředu, ale přesto se leckdy nevyvarujeme tomu, že se trefíme zrovna do našich ženských dní. Ačkoliv je pro mnohé z nás tohle období z mnoha důvodů nepříjemné, i během cestování si můžeme alespoň trochu ulevit. Výborným pomocníkem je stále oblíbenější menstruační kalíšek. Po zavedení ho často stačí kontrolovat a vylévat až po několika hodinách, při mírném průběhu třeba jenom jednou za den. Mimoto o něm zpravidla ani nevíte a díky tomu nepředstavuje žádné omezení. Jeho velkým plusem je to, že si s ním v klidu zaplavete i v moři. Samotná sterilizace a čištění je samozřejmě náročnější, ale pokud máte přístup k tekoucí nezávadné vodě, neměl by to být žádný problém. Vyvařit stačí kalíšek před prvním zavedením, a to můžete udělat ještě v pohodlí domova. Jen poté kalíšek převážejte v k tomu určeném látkovém pytlíčku, abyste ho udržely v čistotě.

 

 

TIPY NA ZÁVĚR:

  • NEPODCEŇUJTE ÚKLID - Pokud jste ubytování v apartmánu, kde si sami udržujete čistotu, přibalte si s sebou lufu. Lufa je přírodní houba na úklid, mytí ovoce a zeleniny i na mytí nádobí. V původním stavu je skladná a úžasně lehoučká, po namočení do vody nabyde na objemu a skvěle nahradí většinu umělých houbiček a hadříků.
  • JEDLÁ SODA - Jedlou sodu určitě na svých cestách využijete, jelikož je opravdu univerzální. Skvěle se hodí na úklid, ale i na pěči o tělo. Poslouží jako deodorant nebo v kombinaci s vodou jako šetrný peeling. Jako pasta vám pomůže i se štípanci od hmyzu a asi každý ví o jejích účincích při pálení žáhy.
  • ZNOVUPOUŽITELNÁ BRČKA - I v případě, že brčkům v nápojích nijak zvlášť neholdujete, nikdy nevíte, kdy budete rádi, že s sebou máte lternativu k běžnému plastovému. Vybrat si můžete buď brčko bambusové, nebo nerezové.
  • VYKOMPENZOVÁNÍ EMISÍ (OFFSET) - Pokud to s ochranou přírody myslíte vážně a máte výčitky, když jednou za čas letíte na dovolenou letadlem, máte možnost vykompenzovat vámi vzniklé emise CO2. Na stránkách organizace Carbon Footprint si můžete uhlíkovou stopu nejen vypočítat, ale také zvolit, jak ji přírodě vynahradíte. Nejčastěji se jedná o výsadbu stromů, obnovu pralesa v Keni nebo komunitní projekt v Africe. Taková pomoc vás bude stát od 50 do 105 eur, tedy zhruba 1 300 až 2 700 Kč. Díky tomu pomůžete ekosystému, který umí emise CO2 uložit.

 

 

A co vy? Chystáte se někam na dovolenou a využijete při tom alespoň jeden z našich šetrných tipů?

 

 

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.