Podniky s udržitelným konceptem

Praha je pro mě město, které má své osobité kouzlo. Na první pohled se ulice zdají být plné lidí spěchajících do práce a z práce, turistů fotících si památky a troubících aut. Ale když se vám podaří prokličkovat mezi davy lidí, tramvajemi a nově i koloběžkami, máte šanci ocitnout se v úplně jiném světě. Praha má totiž i svou druhou tvář, která mě nepřestává vyvádět z úžasu. V zapadlých úzkých uličkách, kam turisté zpravidla nechodí, totiž narážím na ty největší skvosty, co se týče různých osobitých podniků a obchůdků. O kavárnách se vám rozepíšu v jiném článku, ale dnes bych vám ráda představila svých pět tipů na podniky, které mají mnohé společné. Všechny fungují na podobných principech udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí i lidem. Jejich společnou snahou pak je přimět lidi přemýšlet nad tím, jak i pomocí malých a postupných krůčků mohou vykročit na cestu k lepším zítřkům. Tak si připravte kávu nebo čaj, dejte si nohy na chvíli nahoru a nechte se inspirovat, který z podniků byste při svých příštích toulkách Prahou neměli minout.

 

 

 

Z pokoje do pokoje

 

Neziskový projekt Z pokoje do pokoje je dílem tří děvčat, která se rozhodla starým kusům nábytku znovu vdechnout nový život. Opotřebované židle, křesla a stolky dokáží s trochou péče a trpělivosti přetvořit ve stylové a retro kousky, které dodají nádech unikátnosti každému prostoru. Do projektu se můžete různě zapojit i vy. Pokud se zbavujete nábytku vyrobeného zhruba do sedmdesátých let, lze ho zdarma za odvoz poskytnout právě pro účely renovace. Jestli vás  nadchla samotná představa opravy nábytku, tak pro vás Z pokoje do pokoje pořádá i kurzy. A pro ty zkušenější je tu i možnost pronájmu prostoru pro práci včetně veškerého náčiní. Obchůdek společně s dílnou sídlí na Florenci a my věříme, že pokud se budete pohybovat někde v okolí, neměli byste tento podnik minout. Více informací naleznete zde.

 

20_1

 

 

 

 

Liška Mazaná

 

Obchůdek Lišky Mazané najdete poblíž Strossmayerova náměstí a jen co vejdete, ocitnete se v provoněném a  minimalisticky zařízeném prostoru. Na poličkách stojí vystavené olejíčky, mýdla a dárkové sady na výrobu kosmetiky.  Nakoupit si tu můžete i bez obalu, buď do zakoupených nebo do vlastních nádob. Můžete si tu načepovat prací gel, nebo si nechat navážit pár gramů pigmentu do vašeho minerálního make-upu. Pokud se chcete seznámit s tím, jak a k čemu se dají zde vystavené produkty použít, zúčastněte se jednoho z nabízených kurzů. Na těch se naučíte vyrábět si vlastní přírodní kosmetiku a drogerii. Před Vánoci určitě využijete kurz, ze kterého si odnesete hned několik ručně vyráběných dárků. Bližší informace o Lišce Mazané najdete zde.

 

17

 

 

 

 

Moment - charitativní bazar

 

Nakupilo se vám doma více věcí, které vám osobně již neposlouží, ale máte pocit, že někomu jinému by ještě mohly udělat radost? V charitativním obchůdku Moment by se pro ně určitě místo našlo! Síť charitativních bazárků funguje na principu dobročinnosti a dárcovství. Vy jim věnujete oblečení, hračky, knížky, nádobí či menší nábytek a zisk z následného prodeje podpoří vybrané neziskové organizace. V samotném obchodě se navíc můžete setkat se zaměstnanci z různých důvodů hůře uplatnitelné na trhu práce. Po roční pracovní zkušenosti v Momentu získávají nové návyky, dovednosti a hlavně pracovní zkušenosti, které mohou nadále uplatňovat. V Praze narazíte hned na dva bazary, na Vinohradech a na Lužinách. Více informací najdete na oficiálních stránkách.

 

16

 

 

 

 

 

Swapy

 

Další možností, jak si efektivně protřídit šatník od již okoukaných věcí a zároveň ho obohatit novými kousky, jsou takzvané swapy. Swap funguje na principu výměny (nejčastěji se týká oblečení, ale vyměňovat můžete v podstatě cokoliv) a v ideálním případě se obě zúčastněné strany zbaví toho, co již nevyužijí a naopak si odnesou něco, co jim chybělo. Poměrně pravidelné swapovací akce, dokonce pod širým nebem, pořádá projekt PragueMarket, jehož facebookové stránky naleznete zde. Pokud nejste příznivcem většího množství lidí na jednom místě, vyzkoušejte facebookovou stránku Swap Prague, kde se můžete na výměně domluvit individuálně s určitým člověkem.

 

15_1

 

 

 

 

EtikButik

 

Myšlenku udržitelné a k životnímu prostředí šetrné obuvi, módy a doplňků v Praze prezentuje EtikButik. Na e-shopu si můžete prohlédnout všechny nabízené kousky bot i oblečení včetně spodního prádla a plavek. V samotném obchůdku si pak můžete objednané zboží nezávazně vyzkoušet, prohlédnout si sezónní novinky i výprodejové kousky. Nejlepší zprávou pak je, že EtikButik se nám představuje v novém a větším prostoru hned u Náplavky na Rašínově nábřeží! Díky tomu se nejen rozšíří sortiment udržitelné a ekologické módy, ale ještě se tento koncept posouvá z Nuslí blíž ke svým stávajícím i novým zákazníkům.

 

19

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.