Kolik kávy potřebujeme, abychom se probudili?

Každou minutu jich člověk jen v České republice vyhodí do koše 723.

Každou hodinu 43 000.

Každý den 1 000 000.

Každý týden 7 300 000.

Každý měsíc 29 000 000.

Každý rok 350 000 000.

 

 

O čem je řeč? O jednorázových kelímkách. A jejich vyhozeném množství pouze v České republice.

V sousedním Německu putuje do koše za pouhou hodinu přes 320 000 kelímků. Denně jich ve směsním odpadu skončí něco přes 3 milióny. V Británii se jich vyhodí 2,5 miliardy, z toho pouhé 1 % je recyklováno. Podle novějších zpráv toto číslo ještě klesá -  a to na 0,25 %! Zbytek se problematicky rozkládá několik desítek až stovek let, nebo je spálen ve spalovnách.

  

 

HYGIENA NADE VŠE

 

Kde se tu jednorázové kelímky vůbec v takovém množství vzaly? Původně měly již na počátku 20.století sloužit jako hygienická alternativa znovupoužitelných sklenic a hrnků. V dnešní době však plní zcela jinou funkci - šetří nám práci a čas. Trochu ironicky tak podtrhují náš konzumní styl života, kdy z pohodlnosti kelímek vezmeme, využijeme a jako nepotřebný vyhodíme. Někdy celý tento proces netrvá ani pár minut. 

 

 

JEDNU KÁVU, PROSÍM! A S SEBOU!

 

Nejvíce do očí bijící je problém jednorázových kelímků v souvislosti s konzumací kávy. Ta se stala téměř symbolem dnešní uspěchané a stresující doby. Lidé především ve větších městech mají často pocit, že bez šálku kávy v ruce nejen že neodvedou žádnou smysluplnou práci, ale především nebudou vůbec vnímani jako pracující. Tím pití kávy nijak nekritizuji, sama ráno počítám minuty, než si po snídani vychutnám tu svou! Ten problém je jinde - v nesmyslném odpadu v podobě kelímků.

 

 

NENÍ KELÍMEK JAKO KELÍMEK

 

Jednorázové kelímky si můžeme velice zjednodušeně rozdělit na plastové a papírové. Pokud byste měli tendenci přemýšlet, který z uvedených je více ekologický, tak nemusíte ztrácet čas. Jednoúčelové obaly jsou ekologickou zátěží, ať už jsou vyrobeny z čekohokoliv. Jejich životnost se často počítá v řádu minut, než skončí v koši.

Dnešní papírové kelímky jsou vyrobeny z přírodní celulózy (získávané ze dřeva stromů) a materiál použitý na jejich výrobu se označuje jako panenský, který se vyznačuje tou nejvyšší kvalitou. Zní to možná hezky, ale jen do té doby, než si uvědomíte, že tato kvalita má i svou stinnou stránku. Jen ve Velké Británii je kvůli kelímkům ročně pokáceno 10 000 stromů! V USA dokonce 6 miliónů! Další problém přichází v navazujícím kroku výroby, kdy se vnitřek papírového kelímku ošetřuje vrstvou vosku. Nejedná se ale o přírodní vosk, nýbrž o polyetylén. To je syntetický plast, který zajišťuje odolnost proti prosáknutí, ale zároveň velice účinně brání recyklaci kelímku. Lépe řečeno - recyklace je možná, ale pouze na specializovaných linkách, které v Evropě ještě nejsou běžně k dispozici. Ve Velké Británii bychom takové speciální linky našli pouze tři. Tím pádem veškeré papírové kelímky skončí tak jako tak na skládkách nebo ve spalovnách.

Plastové kelímky jsou většinou vyrobeny z polystyrenu, ale můžete nalézt i kelímky z PETu. Tyto kelímky je opravdu vhodné vytřídit do plastu, bohužel většinou na nich není jejich recyklovatelnost vyznačena a tak znovu končí ve směsném odpadu. Značnou nevýhodou plastových kelímků je také to, že při nalití horké tekutiny se do nápoje mohou uvolňovat zdraví škodlivé chemické látky.

Stále častěji se také setkáváme s "ekokelímky" vyrobenými z tzv. bioplastu. Ten u nich zaručuje kompostovatelnost (ale ne dokonalou rozložitelnost). Hlavním zádrhelem ale je, že aby se takový kelímek mohl proměnit v kompost, musí se na nějaký nejdříve dostat. A aby se tam dostal, musel by se vytřídit. Takovou možnost u nás ale nemáme. Ve výsledku tak tyto kelímky končí zas a znovu tam, kde je vlastně vůbec nechceme. Na skládce, či ve spalovně. A kompost se z nich nikdy nestane. Navíc bychom dále mohli polemizovat o ekologičnosti jejich výroby. Kelímky jsou vyráběny často z cukrové třtiny, z kukuřice nebo škrobu brambor. Jedná se o rostlinné zdroje, které se musí nejprve vypěstovat -  a to stojí čas, vodu, hnojivo, zemědělskou půdu,...

 

 

NEMÁŠ VLASTNÍ KELÍMEK? TAK SI PŘIPLAŤ!

 

Jelikož problém s narůstajícím odpadem obecně je opravdu alarmující, můžeme kolem sebe pozorovat i jisté změny k lepšímu. Mnohé kavárny zavádí slevy za přinesení vlasního kelímku. Tyto slevy určitě mohou motivovat, ale spíše ty jedince, kteří si na kávě mimo domov pochutnávají častěji a nebo mají alespoň nějaké ekologické cítění.

V Británii se pak chystá změna přesně opačná - a to zdanění jednorázových kelímků. To znamená, že zákazník, který by neměl vlastní kelímek, by si za ten jednorázový ještě připlatil. Plošná daň na kelímky by měla být 25 centů (7 Kč). Navíc ale, pokud nebudou v Británii do roku 2023 splněny stanovené recyklační cíle, bude prodej jednorázových kelímků zcela zakázán. Zároveň by měla být vymáhána větší spoluúčast "kávového soukolí" na likvidaci těchto kelímků. Rovněž by se mělo zlepšit značení kelímků, čímž by se zákazník lépe obeznámil s jeho ekologickým dopadem.

Celý návrh zákona stojí na tom, že po zavedení poplatků za plastové sáčky v britských supermarketech, se jejich používání v prvním roce snížilo o celých 83 %. Z psychologického hlediska chování zákazníka je zřejmé, že jsme více motivováni rizikem dodatečného připlacení než poskytnutou slevou. Zároveň si v Británii zavedením daně slibují snížení produkce odpadu ve formě jednorázových kelímků až o 300 miliónů.

 

 

NEMÁŠ VLASTNÍ KELÍMEK? TAK MY TI HO PŮJČÍME.

 

Se skvělou alternativou přišli v německém Freiburgu, kde zavedli tzv. Freiburg Cup. Jedná se o kelímek, který si můžete za zálohu 1€  zapůjčit a po použití vrátit ve více než 100 zapojených podnicích ve městě. V těchto obchodech, které jsou viditelně označeny, vám vrátí zálohu za půjčený kelímek, vydezinfikují ho a ten je tak připraven na další použití.

Stejný systém už ale funguje i u nás. Stojí za ním iniciativa Otoč kelímek. Funguje na stejném principu - v jedné ze zapojených provozovnách si za zálohu 50 korun zapůjčíte kelímek s sebou a vrátit ho můžete v jakékoliv jiném zapojeném podniku. K vrácení kelímku nepotřebujete ani účtenku a můžete jich vrátit klidně vícero, pokud jste je kvůli své zapomětlivosti zvládli nasbírat. Kelímek je plně recykovatelný a neobsahuje BPA. A navíc dokáže nahradit až 500 svých jednorázových bratrů. Zapojené provozovny najdete samozřejmě v Praze a Brně, ale mimo to i v Hradci Králové, Liberci, Ostravě, Olomouci nebo ve Zlíně. A stále přibývají!

 

 

NEMÁŠ VLASTNÍ KELÍMEK? A PROČ VLASTNĚ NE?

 

Ale opravdu... Vy ještě nemáte svůj vlastní znovupoužitelný kelímek? Jasně, možná se to může zdát jako poměrně velká investice, ale považte všechny ty výhody. Kávu si můžete vzít s sebou z domova kdykoliv, kdy nebudete stíhat. Vhodný kelímek vám ji dokonce udrží teplou i několik hodin. Dokonce se ani nemusíte bát hodit ho ve spěchu do batohu nebo kabelky. Káva se vám z něj nevylije. Pokud si vyberete ten správný, dokonce tím navrátíte života recyklovaným jednorázovým kelímkům! A samozřejmě už nikdy nebudete muset žádný další papírový kelímek odhodit do koše.

 

 

MOŽNÁ UŽ TUŠÍTE,...

 

že ten vyvolený je rCUP.

To nejpodstatnější o něm jsme už nakousli. Ale pořád toho má v rukávu... ehm pod víčkem... ukryto více. Takový unikátní kelímek si ale zaslouží vlastní článek, nemyslíte?

 

74

 

 

 

 

 

 

 

ZDROJE:

Rebecca Smithers. (2017, listopad 21). UK environment department using 1,400 disposable coffee cups a day. The Guardian. Získáno z http://www.theguardian.com/env...

Laville, S. (2018, leden 5). MPs call for 25p charge on takeaway coffee cups ahead of possible ban. The Guardian. Získáno z http://www.theguardian.com/env...

Lechner, A., Keckeis, H., Lumesberger-Loisl, F., Zens, B., Krusch, R., Tritthart, M., … Schludermann, E. (2014). The Danube so colourful: A potpourri of plastic litter outnumbers fish larvae in Europe’s second largest river. Environmental Pollution (Barking, Essex : 1987), 188(100), 177–181. https://doi.org/10.1016/j.envp...

O’Carroll, L. (2016, říjen 5). UK’s billions of takeaway cups could each take "30 years" to break down. The Guardian. Získáno z http://www.theguardian.com/lif...

Taylor, M. (2017, říjen 11). Coffee shops not doing enough to combat huge increase in waste cups. Získáno 11. leden 2018, z http://www.theguardian.com/env...

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.