Koupelna bez odpadu

Víte, kde strávíte až 1,5 roku svého života? V koupelně! Koupelna by proto neměla být jen praktická místnost, kde se můžete umýt a upravit. Měli byste se v ní cítit dobře, protože tam často začíná i končí váš den. A se časem stráveným zde samozřejmě souvisí i odpad. Kdo z vás má v koupelně odpadkový koš? A myslíte si, že je to nutné? Chceme vám ukázat, že i v koupelně se dá snadno vyhnout zbytečnému hromadění věcí a s tím souvisejícímu odpadu. Prostě a jednoduše - zero waste můžete aplikovat i v koupelně!

Jak probíhá váš den, co se týče návštěv koupelny? Ráno si umyjete obličeje. V lepším (rozuměj bezodpadovém) případě pouze vodou. Ženy ale ve většině případů sáhnout po odličovacích tampóncích, na které nanesou pleťovou vodou. Ty pak putují do koše. Poté si na obličej nanesou krém, nejčastěji v plastovém obalu, který dokupují jednou za tři měsíce. Vyčistíte si zuby. Vezmete si do ruky plastový kartáček. Pokud je vám pětadvacet let, je to už asi váš stý kartáček. Nanesete na něj zubní pastu, kterou jste vymáčkli z plastové tuby. Hm, už vám zase dochází, musíte koupit novou. Není to tenhle měsíc už podruhé..?

Takto bychom mohli pokračovat. Ženská líčidla a následné večerní odličování. Mytí rukou. Mytí těla a vlasů. Holení. Když se nad všemi každodenními úkony zamyslíte, zjistíte, že v koupelně vytváříte obrovské množství odpadu, převážně plastového. Pojďme to společně změnit! Tady máte 5 základních tipů pro koupelnu bez odpadu: 

friendly soaps prirodni mydlo na telo i vlasy na cestovani zelenadomacnost 11. TUHÁ MÝDLA 

Velmi ekologickou a zároveň efektivní variantou je použití tuhých mýdel. Dodávány jsou v papírových krabičkách, které jsou snadno recyklovatelné. V ideálním případě je můžete spálit v krbu, pokud máte tu možnost. Skvělou volbou jsou mýdla Friendly Soap, která jsou 100 % přírodní a založená na bambuckém másle a kokosovém oleji. Neobsahují palmový olej, honosí se HCS certifikátem, který je zárukou netestování na zvířatech, a svým složením jsou vhodné pro vegany. Můžete si pořídit celou sadu - mýdlo na ruce i tělo, tuhý šampon na vlasy pro muže i pro ženy, mýdlo na holení nebo na čištění obličeje. Výborné je detoxikační mýdlo s obsahem aktivního uhlí, které ocení především lidé s problematickou pletí.

Práce s tuhými mýdly je naprosto jednoduchá. Pouze v případě mytí vlasů je pravděpodobné, že zpočátku vám bude trvat, než si na tuhý šampon zvyknete. Také je vhodné po mytí použít ještě kyselý oplach octem, aby vlasy byly hebké a lesklé. Doporučujeme si zároveň pořídit mýdlenky a také sisalový sáček, který zajistí, že ani poslední kousek mýdla nepřijde na zmar!

 120      2. BAMBUSOVÉ KARTÁČKY

Věděli jste, že během svého života použijeme a vyhodíme přibližně 300 zubních kartáčků a vytvoříme tak desítky kilogramů plastového odpadu? Toho se přitom v České republice recykluje jen asi 60 %, zbytek končí na skládkách či ve spalovnách. Skvělou a zcela přírodní alternativou jsou kartáčky vyrobené z bambusu. Bambus je považován za nejekologičtější materiál pro průmyslovou výrobu. Může růst až o 100 cm denně a je plně obnovitelnou surovinou. Pro jeho ošetřování se nepoužívají žádné chemické pesticidy ani jiné postřiky, neboť bambus sám při růstu produkuje antibakteriální látku zabraňující výskytu škůdců. Štětinky jsou z různých materiálů, dle konkrétního typu kartáčku, ale nejčastěji bývají z přírodního nylonu, který je, stejně jako bambus, v přírodě rozložitelný. Důležité je to v přírodě. Pokud bambusový kartáček vyhodíte do směsného odpadu, skončí na skládce, kde ale nemá co dělat. Jelikož se jedná o bioodpad, rozkládá se pomalu, vzniká při tom metan a skládka sesedá a není stabilní. Raději ho hoďte na kompost, nebo zakopejte do země a kartáček se brzy rozloží.

V rámci péče o zuby pak můžete sáhnout i po ekologické variantě ústní vody. My jsme nadšení z té od značky Hydrophil, která je nám sympatická především svým velice šetrným postojem při výrobě svých produktů. Jejich ústní voda je dodávána ve skleněné lahvičce a ze 100 ml roztoku si můžete vyrobit až 130 litrů ústní vody! Složení je samozřejmě zcela přírodní a navíc antibakteriální a antiseptické.

885B3098 2178 45CF B579 FBBE24381464       3. PRATELNÉ ODLIČOVACÍ TAMPÓNKY

Za jeden jediný rok může žena použít a vyhodit až 2 000 odličovacích tampónků! Přitom právě v této oblasti existuje úžasná alternativa, která je možná jenom trochu náročnější na čas. Pratelné odličovací tampónky jsou většinou vyrobené z bavlny či úpletu a jejich obrovskou výhodou je, že je lze používat opakovaně. Mimo to jsou ale velice příjemné a snadno použitelné. Stačí je mírně navlhčit a poté na ně nanést váš oblíbený přípravek - pleťovou vodu, odličovací mléko či olej. Osobně používám nejraději oleje, které se do tampónku krásně vsáknou a tak mi stačí pouze pár kapek na odlíčení celého obličeje. Pokud používáte řasenku, doporučujeme po odlíčení tampónek zběžně přemáchnout v ruce, aby na něm po vyprání nezůstala ani skvrnka. Jednou za čas poté špinavé tampónky vyperte s ostatním prádlem, nejlépe je ale dejte do síťovaného sáčku, ať se vám v pračce nezatoulají. A samozřejmě je dobré použít přírodní prací prostředek. Poté už jen necháte tampónky uschnout a jsou znovu připravené!

Holicí strojek Parker  zeromarket.cz    4. HOLICÍ STROJEK 

Kovové, znovupoužitelné holicí strojky jsou takový návrat do minulosti, který se nám ale moc líbí. Na první pohled vás může odradit často vyšší cena a i průběh prvních pár použití. Na druhou stranou se ale jedná o úžasného pomocníka, který je elegantní, bytelný a maximálně účinný. Zpočátku to bude chtít trochu trpělivosti, než se naučíte se strojkem pracovat, ale jen co si zvyknete, nebudete se chtít k běžným žiletkám vrátit. Můžete si vybrat z různých designových i funkčních typů. My jsme si doma oblíbili například tento od značky Timor, ale ten od značky Parker nás kromě funkčnosti uchvátil i designem! 

  5. MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK

Poslední bod je zaměřený spíše na dívky, ale nemůžeme si ho odpustit, protože je to bezvadná pomůcka. Představte si, že za pouhý rok dívka vyhodí do koše i více než 300 tampónů či vložek! Menstruační kalíšek je oproti tomu mnohem ekologičtější (i ekonomičtější) varianta, která vám může vydržet až 15 let. Mimo to má mnoho dalších výhod, o kterých bychom mohli napsat samostatný článek. Ve zkratce - je zdravotně mnohem vhodnější než vložky a tampóny. Vložky často obsahují chemická aromata a barviva, která by rozhodně neměla přijít do styku s citlivou pokožkou. Tampóny jsou zase spojovány se syndromem toxického šoku, který může vést až ke smrti. Oproti tomu kalíšek je vyroben z nezávadného lékařského silikonu, na kterém se nemnoží bakterie. Jeho používání chce trochu cviku a trpělivost, ale ve výsledku o kalíšku vůbec nevíte a často ho stačí měnit po 12 hodinách. Na více informací se můžete podívat sem.

 

Tak co, našli jste mezi tipy některý, který vás zaujal a rádi byste ho zařadil do své koupelnové rutiny? Nebo už jedete na vlně zero waste a máte třeba i nějaké jiné vychytávky redukující odpad? Z dalších, neméně významných, zero waste pomocníků do koupelny můžeme ještě zmínit sisalový sáček, dřevěnou štětku na čištění WC, konjakovou houbičku na čištění obličeje nebo houba z lufy na úklid. Pusťte do své koupelny trochu osvěty a začněte redukovat zbytečný odpad hned ráno po probuzení :) 

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.