Kuchyně bez odpadu

Kuchyně je ve většině domácností středobodem všeho dění. Několikrát denně si tam dojdete pro pití a pro něco dobrého. Často v kuchyni trávíte třeba i hodiny přípravou oběda či večeře a pokud nemáte myčku, tak stejnou dobu věnujete i umývání nádobí. Mimo nezbytné pomůcky pro vaření pak v kuchyni určitě najdete i odpadkový koš. V rámci zero waste je naší snahou redukovat množství odpadu, který právě v koši končí. Bioodpad, kterému se v kuchyni asi nevyhnete, můžete zkompostovat. Dokonce k tomu dnes už nepotřebuje domek se zahradou. V nabídce jsou dnes už i vermikompostéry, které jsou vyloženě určené do bytu. 

Odpad v podobě balení od potravin můžete nejsnadněji redukovat jejich bezobalovým nákupem. A co se týče pomůcek do kuchyně, i u nich často existuje přírodní alternativa, která vám buďto vydrží dlouho dobu (namísto krátkodobé plastové houbičky na nádobí) a nebo se po nějaké době dá taktéž bez problémů zkompostovat. 

Dáme vám do začátku pár tipů, díky kterým ve své kuchyni ušetříte zase o trochu více zbytečného odpadu:

1. Dřevěný kartáč na nádobí

Nahraďte umělohmotné houbičky na nádobí šetrnější alternativou, která vám vydrží mnohonásobně delší dobu! Kartáč má navíc praktické držadlo, takže si nemusíte máchat ruce ve vodě s mycím prostředkem. A ještě ke všemu existují ke kartáči náhradní hlavice, které jsou zcela kompostovatelné

Pokud by vám držadlo naopak vadilo, možná se vám zalíbí kartáč z kokosových vláken nebo houba z lufy, kterou můžete umýt rovnou i zeleninu.

 

2. Houba/kartáč na úklid

Houba z lufy a nebo kartáč z kokosových vláken vám skvěle pomůžou s úklidem kuchyně. Jsou zcela přírodní a kompostovatelné. 

 

3. Znovupoužitelná brčka

Pokud se ani doma neobejdete bez sosání svého oblíbeného nápoje brčkem, tak i pro vás existuje ekologická varianta. Vyberte si brčka z bambusu nebo z nerezu. A nezapomeňte se také pořádně vyčistit kartáčkem!

 

4. Sáček na výrobu rostlinného mléka

Tenhle tip je zero waste na druhou! Pratelný sáček vám poslouží opakovaně a především díky vlastní výrobě rostlinných mlék předcházíte vzniku dalšího odpadu v podobě tetrapacků. 

 

5. Dřevěný kartáč na mytí ovoce a zeleniny

Co si budeme povídat, dnešní ovoce a zelenina není to, co bývávala. Pokud nakupujete převážně v supermarketu, určitě se vám bude hodit zcela přírodní kartáč, kterým ovoce a zeleninu důkladně umyjete před tím, než poputuje na talíř.

 

6. PIJTE KOHOUTKOVOU VODU

Nejen, že vás výjde o mnoho levněji než voda balená, ale především díky tomuto kroku ušetříte neuvěřitelné množství plastového odpadu v podobě pet lahví. Pokud si navíc kupujete vody ochucené, věřte, že to už vůbec není pro vaše zdraví nic dobrého. Zkuste místo toho naplnit konvici vodou z kohoutku a dát do ní pár plátků citronu, nebo okurky. A v léte v ní výborně chutnají mražené maliny a ostružiny! Pokud vyrážíte mimo domov, nezapomeňte si s sebou vzít vlastní znovupoužitelnou láhev na vodu - například skleněnou Retap.

 

7. POUŽÍVEJTE EKOLOGICKÉ ČISTÍCÍ PŘÍPRAVKY

Používání ekologických přípravků má mnoho výhod. Především jsou šetrné k našem zdraví i k životnímu prostředí, do kterého se  dostávají. Především z těchto důvodů bychom měli mít zájem na tom, že vše, co v domácnosti používáme na čištění a mytí je co nejvíce ekologické a nezávadné. A v duchu zero waste je nejlepším způsobem, jak tohoto dosáhnout, vyrobit si úklidové prostředky sami. Jak na to, jsme vám poradili v tomto článku.

 

8. PŘI ZÁSOBOVÁNÍ KUCHYNĚ POUŽÍVEJTE VLASTNÍ TAŠKY, SÁČKY A NÁDOBY

Až půjdete příště na nákup, uvědomte si, co doopravdy nezbytně potřebujete, co se dá koupit nebalené nebo alespoň balené jinak než v plastu a co si případně můžete vyrobit sami doma (například hummus nebo guacamole si připravíte doma zcela jednoduše a za pár korun). Na ovoce a zeleninu se nejlépe osvědčují síťovinové sáčky, zatímco na pečivo plátěné neprůhledné. Sadu tří sáčků na ovoce, zeleninu i pečivo nabízí ReSack. A celý nákup se vám zcela jistě pohodlně vejde do síťované tašky od Casa Organica.

 

9. PŘIPRAVUJTE SI JÍDLO S SEBOU

Místo toho, abyste odpoledne mimo domov marně hledali něco dobrého ke svačině, co není balené v plastu, připravte si s sebou vlastní jídlo. Ušetříte si tím čas, peníze a vlastní nervy!

 

 

Zkuste se zase o pár kroků posunout k bezodpadové domácnosti. :)

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.