Kuchyně bez odpadu

Kuchyně je ve většině domácností středobodem všeho dění. Několikrát denně si tam dojdete pro pití a pro něco dobrého. Často v kuchyni trávíte třeba i hodiny přípravou oběda či večeře a pokud nemáte myčku, tak podstatnou dobu věnujete i umývání nádobí. Mimo nezbytné pomůcky pro vaření pak v kuchyni určitě najdete i odpadkový koš. V rámci zero waste je naší snahou redukovat množství odpadu, který právě v koši končí. Bioodpad, kterému se v kuchyni asi nevyhnete, můžete zkompostovat. Dokonce k tomu dnes už nepotřebuje domek se zahradou. V nabídce jsou dnes už i vermikompostéry, které jsou vyloženě určené do bytu. 

Odpad v podobě balení od potravin můžete nejsnadněji redukovat jejich bezobalovým nákupem. A co se týče pomůcek do kuchyně, i u nich často existuje přírodní alternativa, která vám buďto vydrží podstatně delší dobu (namísto krátkodobé plastové houbičky na nádobí), a nebo se po nějaké době dá bez problémů zkompostovat. 

Dáme vám do začátku pár tipů, díky kterým svou kuchyň oprostíte od zbytečného odpadu!

 

 

1. ALTERNATIVY HOUBIČEK na nádobí

 

Nahraďte umělohmotné houbičky na nádobí šetrnější alternativou, která vám vydrží mnohonásobně delší dobu! Jednou z možností je dřevěný kartáč s praktickým držadlem, které uchrání vaše ruce před mácháním ve vodě s mycím prostředkem. Velkou výhodou kartáče je možnost dokoupení náhradní hlavice, která je zcela kompostovatelná

Pokud vám držadlo příjde nepraktické, možná se vám zalíbí kartáč z kokosových vláken nebo houba z lufy. Kartáč z kokosových vláken je přirozeně antibakteriální a jeho velkou výhodou je, že vám pomůže zbavit se i zaschlých nebo připečených zbytků jídla, aniž by při tom přišlo k újmě vaše nádobí. Pro ještě odolnější špínu je pak vhodná drátěnka taktéž z kokosových vláken. Osobně doma používám houbu z lufy, která po namočení několikanásobně zvětší svůj objem a následně se hodí nejen na mytí nádobí, ale i na mytí ovoce a zeleniny. Všechny zmíněné vychytávky vám vydrží i několik měsíců a po jejich opotřebování je můžete bez výčitek hodit na kompost, kde se bezezbytku rozloží.

 

67

 

 

2. Houba/kartáč na úklid

 

Jen co domyjete nádobí, můžete se vrhnout na úklid celé kuchyně a ani nemusíte sahát po zvlášť odlišných pomůckách. I na úklid domácnosti totiž využijete houbu z lufy, nebo kartáč z kokosových vláken. Kartáč je zcela unikátní v tom, že sám o sobě působí antibakteriálně a přírodní cestou vám tak pomůže vydezinfikovat nejen kuchyň, ale i koupelnu nebo záchod. 

 

68

 

 

3. Znovupoužitelná brčka

 

Brčko - pro někoho zcela nepotřebný výmysl, pro jiného neodmyslitelná součást letních drinků při západu slunce. Pokud patříte spíše ke druhé skupině lidí, určitě už víte, že k jednorázovým brčkům dneska existuje hned několik ekologických alternativ. Jakou z nich si vyberete vy? Nerez nebo bambus? Jediné, na co je dobré nezapomínat, je pravidelné čištění brčka pomocí kartáčku!

 

70

  

 

4. Dřevěný kartáč na mytí ovoce a zeleniny

 

Co si budeme povídat, dnešní ovoce a zelenina není to, co bývala. Pokud nakupujete převážně v supermarketu, určitě se vám bude hodit zcela přírodní kartáč, kterým ovoce a zeleninu důkladně umyjete před tím, než poputuje na talíř.

 

 

5. PIJTE KOHOUTKOVOU VODU

 

Nejen, že vás výjde o mnoho levněji než voda balená, ale především díky tomuto kroku ušetříte neuvěřitelné množství plastového odpadu v podobě pet lahví. Pokud si navíc kupujete vody ochucené, věřte, že to už vůbec není pro vaše zdraví nic dobrého. Zkuste místo toho naplnit konvici vodou z kohoutku a dát do ní pár plátků citronu, nebo okurky. A v létě v ní výborně chutnají mražené maliny a ostružiny! Pokud vyrážíte mimo domov, nezapomeňte si s sebou vzít vlastní znovupoužitelnou láhev na vodu - například skleněnou Retap nebo Equa láhev.

 

19

 

 

6.POUŽÍVEJTE EKOLOGICKÉ ČISTÍCÍ PŘÍPRAVKY

 

Používání ekologických přípravků má mnoho výhod. Nejdůležitější je, že jsou šetrné k našemu zdraví i k životnímu prostředí, do kterého se  dostávají. Především z těchto důvodů bychom měli mít zájem na tom, aby vše, co v domácnosti používáme na čištění a mytí bylo co nejvíce ekologické a nezávadné. A v duchu zero waste je nejlepším způsobem, jak tohoto dosáhnout, vyrobit si úklidové prostředky sami. Jak na to, jsme vám poradili v tomto článku.

 

 

7. POUŽÍVEJTE VLASTNÍ TAŠKY, SÁČKY A NÁDOBY

 

Až půjdete příště na nákup, uvědomte si, co doopravdy nezbytně potřebujete, co se dá koupit nebalené nebo alespoň balené jinak než v plastu a co si případně můžete vyrobit sami doma (například hummus nebo guacamole si připravíte doma zcela jednoduše a za pár korun). Na ovoce a zeleninu se nejlépe osvědčují síťovinové sáčky, zatímco na pečivo plátěné neprůhledné. Praktickou sadu tří sáčků na ovoce, zeleninu i pečivo nabízí ReSack. A celý nákup se vám zcela jistě pohodlně vejde do síťované tašky od Casa Organica.

 

69

 

 

8. PŘIPRAVUJTE SI JÍDLO S SEBOU

Místo toho, abyste odpoledne mimo domov marně hledali něco dobrého ke svačině a navíc se pokoušeli najít bezobalovou variantu, připravte si s sebou vlastní jídlo. Ušetříte si tím čas, peníze i vlastní nervy!

 

 

Zkuste se zase pár kroky posunout blíž k bezodpadové domácnosti a pro další inspiraci nás můžete sledovat na instagramu zeromarketcz.

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.