Nakupování bez odpadu

Znáte pyramidu pěti R? Věřím, že pokud se o zero waste způsob života zajímáte delší dobu, určitě jste o ní už slyšeli. Ale ve zkratce - jedná se o pět základních pravidel, která se vážou k bezodpadovému životnímu stylu. Nejdůležitějším pravidlem je REFUSE - odmítnutí, odolání. Jde o to, abyste před každým svým nákupem nejprve zapřemýšleli, zda danou věc opravdu potřebujete. Pokud ne, například se jedná o nákup čokolády nebo pátého páru letních bot, jednoduše danou věc odmítněte.

Druhým bodem je REDUCE - redukce, omezování. Tento krok se již týká věcí, které momentálně vlastníte. Zkuste si je čas od času důkladně prohlédnout, zhodnotit a rozhodnout se, zda je stále používáte a zda by třeba neposloužily lépe někde jinde někomu jinému.

Třetím pravidlem je REUSE - znovupoužít. Toho, co už vlastníte, ale již vám to neslouží, se nemusíte hned zbavovat. Někdy stačí jenom pozměnit účel dané věci. Notorickým příkladem jsou sklenice od okurek, které dále používáte na zavařování. Staré oblečení poslouží místo hadru a nepoužíváné froté ručníky můžou dát vzniknout odličovacím tampónkům.

Za čtvrté RECYCLE - recyklace. Až předposlením bodem je stará známá recyklace. To je často ale krok, který lidé vykonávají jako jediný ve snaze ulehčit naší planetě. Ve skutečnosti se ale nachází až na samém konci zero waste pyramidy. Snahou není v první řadě recyklace, ale redukce odpadu. Až to, co nám zbyde, samozřejmě zrecyklujeme.

No a nakonec ROT - zkompostování. Poslední bod se dnes špatně dodržuje především ve městech, ale i tam máte možnost bioodpad umístit na kompost. Buď můžete zažádat o společný kompostér pro celý blok bytů, nebo si pořiďte vlastní vermikompostér. Výsledný kompost skvěle využijete jako hnojivo pro kytky, nebo ho někomu darujete.

To, co jsme se snažili v začátku říct, bylo, že nejdůležitější při bezodpadovém nakupování je na chvíli se zastavit a zamyslet se - co OPRAVDU potřebujete? Věřte, že tím ve výsledku ušetříte hodně - času, peněz i odpadu.

 

 

BEZODPADOVÝ NÁKUP POTRAVIN

 

 • noste si vlastní znovupoužitelnou (například síťovanou) tašku na nákup
 • na ovoce a zeleninu používejte vlastní znovupoužitelné sáčky
 • upřednostňujte potraviny balené v papíru (větší množství luštěnin, obilovin například z Country Life) a ve skle oproti těm v plastu
 • zkuste nakupovat ve větším množství (například několikakilová balení v papíru z Country Life)
 • používejte vlastní nádoby, kde to jde
 • navštěvujete bezobalové prodejny, pokud máte tu možnost
 • zapřemýšlejte, zda si něco nemůžete vyrobit doma (hummus, arašídové máslo, tempeh, kysané zelí, zavařeniny,...)

 

66

 

 

BEZODPADOVÝ NÁKUP DROGERIE

 

 • zapátrejte po jednoduchých receptech na prací prášek, prášek do myčky, nebo mýdlo (několik tipů jsme vám sepsali v tomto článku)
 • zkuste nakupovat ve výhodných několikakilových baleních
 • upřednostňujte balení v papíru či ve skle
 • zkuste najít ve svém okolí stáčírnu či bezobalovou prodejnu

 

71

 

 

BEZODPADOVÝ NÁKUP KOSMETIKY

 

 

72

 

 

BEZODPADOVÉ STRAVOVÁNÍ MIMO DOMOV

 

 

 

73

 

 

Pokud se vám občas přihodí, že přes veškerou vaši snahu donesete domů obal od sušenky, nebo pet láhev, protože jste umírali hlady a žízní, nemusíte to považovat za neodpustitelný přešlap. Vezměte si z takové situace raději ponaučení a věřte, že příště se vám to už zřejmě nestane. V zásadě nemůžete být připraveni na veškeré možné alternativy, proto dělejte, co je ve vašich silách a buďte pyšní za každý váš malý posun k životu bez odpadu.

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.