Zero Waste News - duben

Také jste si všimli, že svět se o tématiku zero waste zajímá čím dál tím více? Vzniká stále větší množství projektů, organizací a praktických vychytávek, které podporují udržitelný životní styl. Pojďte se mrknout na výběr pěti zajímavostí, které nás během dubna mile překvapily.

 

 

1. FREA - první veganská a zero waste restaurace

 

Eat fresh, shop free, be FREA.

Těmito slovy se představuje úplně první restaurace svého druhu. Otevřena byla v Berlíně a objednat si tam můžete cokoliv bez výčitek svědomí. Naservírovaná jídla jsou totiž nejenom rostlinná, ale navíc se restaurace zcela řídí zásadami zero waste. Kromě vychutnání si dobrého oběda nebo večeře si zde můžete i bezobalově nakoupit, nebo navštívit zero waste workshop. Více se dozvíte zde. Oficiální stránky restaurace najdete zde a instagram můžete sledovat zde.

 

 frea_1

 

2. Bezobalu nově na Flóře

 

Nakupovat potraviny do vlastních nádob je jeden z prvních a velice oblíbených kroků na cestě k minimalizaci zbytečného odpadu. A jeho oblíbenost dokládá i otevření nové pobočky organizace Bezobalu v Praze, konkrétně mezi stanicemi metra Jiřího z Poděbrad a Flóra. Vedle prodejny na Hradčanech a nedaleko I.P.Pavlova tak přibyla možnost bezobalového nákupu i v Praze 3. Na Flóře vedle typických potravin naleznete i stáčenou ekodrogerii a vybrané chlazené produkty, například kimchi a tofu.

Bezobalu ale není jenom o nebalených potravinách, kosmetice a ekodrogerii. Organizace rovněž pořádá školení a workshopy, které tématiku zero waste představují široké veřejnosti a zájemcům pomáhají vybudovat vlastní bezobalové obchody po celé České republice.

Více o nově otevřené pobočce naleznete zde.

 

Bez názvu

 

 

 

3. EKOvýzva

 

Umíte si představit měsíc bez živočišných potravin, s minimem odpadu nebo bez potravin obsahujících palmový olej?

Věřím, že ano. Ale ruku na srdce. Když se jedná o záchranu životního prostředí, snad každý z nás má v nějaké oblasti mezery. U mě by se jednalo například o nákup lokálních surovin.

Výbornou motivací pro další snížení našeho dopadu na životní prostředí je dubnová EKOvýzva pořádaná organizací Greenpeace. Jedná se o akci, která inspiruje ke změně konzumního chování každého z nás. Probíhá po dobu jednoho měsíce, během kterého si můžete vybrat jednu z předpřipravených výzev, z nichž u každé si můžete zvolit rovněž obtížnost. Neznamená to tedy, že musíte na třicet denně zcela vyřadit živočišné produkty, pouze je v určité míře omezíte.

Tento rok proběhla již čtvrtá EKOvýzva, přičemž té minulé se ve výsledku zúčastnilo přes 3 300 lidí. Letos průběh akce podpořila řada influencerů jako například Dewii nebo Iva Pazderková.

Více o EKOvýzvě se můžete dozvědět zde. Najdete tu i příspěvky lidí, kteří nyní akci zpětně hodnotí. To, že akce probíhala v dubnu, totiž neznamená, že se nemůžete inspirovat a zapojit se třeba právě teď!

 

Bez názvu_1

 

 

 

4. Aplikace Nesnězeno

 

Brňáci, vytáhněte své chytré telefony a stahujte aplikaci Nesnězeno! Že nevíte, o co se jedná?

V aplikaci naleznete prozatím 32 zapojených podniků, které zde inzerují jídla a potraviny neprodané v daném dni nebo s blížícím se datem expirace. Nebojte, vždy se jedná o kvalitní potraviny, které by jenom byla škoda vyhodit. Nejen že tak můžete předcházet plýtvání jídlem, navíc sami ušetříte, jelikož na nabízené potraviny se vztahuje až 30% sleva.

V danou chvíli jsou zapojeny pouze brněnské podniky, což se snad v brzké době změní. Více o aplikaci najdete na oficiální stránce a samotnou aplikaci si můžete stáhnout zde.

 

Bez názvu_2

 

 

 

5. Ecosia

 

Umíte si představit, že surfujete po internetu a přitom podporujete vysazování nových stromů? S internetovým vyhledávačem Ecosia je to realita! Vyhledávač prohlašuje, že profit jdoucí z reklam, investují do sazby stromů. Schválně se podívejte, kolik stromů bylo díky tomuto projektu aktuálně vysázeno.

 

Bez názvu_3